ایران شناسی؛کندوان

کندوان، شگفت انگیزترین روستای صخره‌ای جهان که زندگی در آن جریان دارد.

کندوان” ازجمله مناطق گردشگری خوش آب و هوا، طبیعی و تاریخی استان آذربایجان شرقی و جزو یکی از سه روستای شگفت‌انگیز جهان است که فقط دو نمونه از آن در “آمریکای شمالی” و “کاپادوکیا” “ترکیه” وجود دارد. که این دو خالی از سکنه هستند.

اما ویژگی منحصر به فرد کندوان که آن را از دو روستای دیگر هم خانواده‌اش متمایز می‌کند، جریان زندگی در آن است.

کندوان1

۱۹۵ خانواده در این روستا زندگی می‌کنند و آثار متعدد قبل از اسلام و بعد از اسلام در آن وجود دارد.

کندوان روستایی تاریخی با خانه‌های صخره‌ای و مردمی بی‌آلایش و مهمان‌نواز که سالانه پذیرای بیش از یک میلیون نفر گردشگر داخلی و خارجی است.

کندوان2

خانه‌های این روستا که از دل صخره‌های کله قندی و کندویی شکل در دامنه کوه سهند کنده شده است، نماد سخت‌کوشی مردمی است که با دست‌های خود این خانه‌ها را ساخته‌اند و به علت شباهت این خانه‌ها به کندو، این روستا کندوان نام گرفته است.

کندوان3

به عقیده‌ی محققان، قدمت وجود این صخره‌ها – که به “کران” نیز معروف است-  به هفت هزار سال پیش و قدمت زندگی در آن نیز به یکهزار و ۵۰۰ سال پیش می‌رسد.

کندوان4

هر یک از این کران‌ها – که بعضی تا پنج طبقه ارتفاع دارد، – متعلق به اهالی آن است و ساکنان این کران‌ها تلاش کرده‌اند تمام اجزای خانه را از این صخره‌ها بسازند، حتی دامداران این روستا، حفره‌هایی را نیز برای نگهداری احشام خود ایجاد کرده‌اند که همچنان از آنها برای نگهداری دام و طیور استفاده می‌کنند.

کندوان5

در دل این صخره‌های بلند- که ارتفاع بعضی از آنها به ۴۰ متر می‌رسد،-  طبقات اول به آغل،  طبقه‌ی میانی، مسکونی و طبقه آخر نیز به انبار اختصاص داده شده است که به خانه‌های صخره‌ای آپارتمانی نیز مشهور است.

روستای کندوان دارای مسجد،  هتل، حمام، مدرسه و آسیاب است و کران مسجد بزرگ‌ترین کران این روستاست.که همه‌ی آنها در دل صخره قراردارند.

کندوان6

به گفته ساکنین این کران‌ها، وضع خانه‌ها و جنس صخره‌ها به گونه‌ای است که در فصل زمستان خانه را گرم و در فصل تابستان، خانه را خنک نگه می‌دارد و این موضوع یکی دیگر از شگفتی های این روستای تاریخی به شمار می رود.

کندوان7

روستای تاریخی و طبیعی کندوان به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری کشور، مرکزیت چندین نقطه‌ی گردشگری دیگر از جمله روستای تاریخی “حیله‌ور“، مراتع توریستی “ارشدچمن”، “کوه سلطان”، دامنه‌های سرسبز شمالی کوه “سهند” و طبیعت زیبای “اسکو” را دارد.

علاوه بر این جاذبه‌ها، آب معدنی گوارای کندوان که از دل یکی از تپه‌های این روستا می‌جوشد، از شهرت فراوانی برخوردار است و گفته می‌شود خاصیت درمانی بسیار بالایی دارد.

این روستا که در ۵۲ کیلومتری “تبریز” مرکز “آذربایجان شرقی” قرار گرفته به سبب ویژگی معماری صخره‌ای و بافت مخصوص آن، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

بازارچه روستای کندوان نیز به نسبت وسعت و تعداد غرفه‌های فروش آن، یکی از پرمشتری‌ترین بازارهای کشور محسوب می‌شود که در آن محصولات کشاورزی این روستا از جمله گردو، گیاهان دارویی، دوشاب، عسل، بادام و گل محمدی به فروش می رسد.

در این بازارچه همچنین صنایع دستی زنان روستا، شامل گلیم، جاجیم و روسری‌های کلاقه‌ای به فروش می‌رسد که طرفداران زیادی دارد.

کندوان8

هتل صخره‌ای کندوان هم پیشنهادی برای اقامت در این روستای زیبا است.  این هتل ۱۶ اتاق دارد که همگی در درون صخره‌ها ساخته شده‌اند. ظرفیت این هتل نیز در حدود ۴۲ نفر است.

کندوان9

نمای هتل لاله در روستای کندوان

این روستا آنقدر جاذبه‌های طبیعی و زمین شناسی و مردمی دارد که حتی اگر یک هفته هم در آن اتراق کنید باز وقت رفتن دوست ندارید روستا را ترک کنید.

 

0 نظر

پاسخ دهید

Want to join the discussion?
حس پشتیبانی حرفه ای!

دیدگاهتان را بنویسید