X

مرکز بهداشت

Home/معرفی مدرسه/مرکز بهداشت

کودکان و نوجوانان امروز، آینده سازان فردا

موسسه فرهنگی احسان / مرکز بهداشت

کودکان و نوجوانان امروز ما، آینده‌سازان فردای ما هستند. دانش‌آموزان امروز، مهندسان، پزشکان، معلمان و استادان فردایی هستند که عزت و هیبت جامعه‌ی ما بسته به همت و تعهد و تدین ایشان خواهد بود. درس و مشق امروز ـ که فرزندان ما عمده‌ی وقت خود را صرف آموختن آن‌ها می‌کنند ـ نه خود هدف نهایی تعلیم و تربیت باشند که وسیله‌ای هستند تا از مجرای آن، بتوان دانش‌آموزان را برای آینده‌ای نیک مهیا کرد. بنابراین روی‌کرد آموزش و پرورش امروز، فراهم‌ آوردن شرایط و زمینه‌های لازم برای کسب دانش و ارزش‌های اخلاقی دانش‌آموزان، به‌ منظور آماده کردن ایشان، برای پذیرش مسؤولیتی خطیر در آینده است.

اما آن‌چه در این میان به عنوان یک نکته‌ی مهم می‌نماید، امکان دست یافتن به امر تعلیم و تربیت مؤثر در یک بستر سالم جسمانی و روانی است؛ چرا که دانش‌آموز بی‌بهره از سلامت کافی، به درخت آفت‌زده‌ای می‌ماند که هر چه به پایش آب بریزند توان روییدن ندارد.

از این رو برای رسیدن به آن مقصود در شکل مؤثرش، ابتدا باید سلامت جسم و روان دانش‌آموز را فراهم آورد. بر این اساس مرکز بهداشت دبیرستان احسان از مهر ماه ۱۳۸۴، با هدف بستر سازی و نهادینه کردن بهداشت و سلامت جسم و روان دانش‌آموزان، برگرفته از اصول علمی طب تحصیلی آغاز به کار کرده است. مرکز بهداشت جهت نیل به اهداف خود در سه حوزه‌ی آموزش، پایش، حفظ و ارتقای سلامت فعالیت دارد. این مرکز علاوه بر فعالیت در این سه حوزه، به فعالیت‌هایی نظیر انتشار کتابچه‌ها، جزوات و مقالاتی در موضوعات بهداشت و سلامت، ارائه و انجام پژوهش‌های بهداشتی و هدایت گروه‌های پژوهشی دانش‌آموزی در موضوعات مذکور، هم‌چنین برگزاری همایش‌هایی در موضوع ‌های مختلف بهداشت و سلامت جسم و روان پرداخته است.

مرکز مشاوره‌ی دبیرستان احسان در مهرماه سال ۱۳۸۶ کار خود را آغاز کرد.

فعالیت این مرکز بر مبنای ارائه‌ی مشاوره و خدمات روان‌شناختی به هم‌کاران، فارغ‌التحصیلان، دانش‌آموزان و خانواده‌های محترم‌شان تنظیم شده است.

مرکز مشاوره علاوه برارائه‌ی مشاوره‌های تخصصی، برنامه‌هائی را نیز در جهت حفظ و ارتقای سطح عمومی سلامت روانِ خانواده‌ی بزرگ احسان در دستور کار دارد که از جمله‌ی این اقدامات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تولید جزوات آموزشی
  • برگزاری جلسات مشکل محور و مشاوره‌های گروهی
  • برگزاری کلاس‌های کارگاهی
  • برگزاری تست‌های روان‌شناختی و جلسات فردی و گروهی تحلیل تست

هم‌چنین کتاب‌خانه‌ای ویژه جهت استفاده‌ی تمامی مخاطبان مرکز راه‌اندازی شده است.